fbpx

Finał Konkursu „Moja ulubiona zabawka”

Uroczystą galą finałową w łomżyńskiej Hali Kultury zakończyła się druga edycja konkursu plastycznego „Moja ulubiona zabawka” skierowanego do dzieci przedszkolnych i szkolnych klas I – III.

Celem zorganizowanego przez Miasto Łomża oraz Uczelnię Jańskiego w Łomży konkursu byłopobudzenie i rozwój inwencji twórczej uczestników poprzez wdrażanie i rozwijanie samodzielnej pracy oraz popularyzacja działań plastycznych i poszerzanie wiedzy z zakresu różnych technik plastycznych u dzieci.

Przedszkole i szkoła podstawowa na szczeblu edukacji wczesnoszkolnej to czas, gdy nasi wychowankowie przy każdej okazji zwracają się ku zabawie i zabawkom. To właśnie zabawka jest dla nich czymś szczególnym. Może im towarzyszyć w przedszkolu, szkole, pomaga podczas pracy na lekcjach czy w czasie sprawdzianu. Zabawka tuli malucha do snu, daje poczucie bezpieczeństwa. My dorośli też byliśmy dziećmi, także mieliśmy swoje ukochane zabawki, które nie raz przywołujemy w swej pamięci. Właśnie z takich myśli i wspomnień o dziecięcych zabawkach zrodził się pomysł na organizację konkursu plastycznego „Moja ulubiona zabawka” – opowiada inicjatorka konkursu dr Grażyna Ważna – Zwierzyńska, dodając – Pierwsza edycja konkursu cieszyła się tak ogromnym powodzeniem, że po przerwie spowodowanej niecodziennymi okolicznościami nie tylko w naszym kraju, powróciła myśl kontynuacji konkursu, czyli organizacji drugiej edycji.

O roli zabawki w życiu małego człowieka wspomniał zaś w swoim wystąpieniu prezydent Mariusz Chrzanowski, prywatnie ojciec dwójki dzieci – Gdy sam byłem dzieckiem to nie było takiego wyboru zabawek co dziś. Patrząc jednak na prace laureatów konkursu widać, że są tam lalki, przytulanki, zabawki które były także w moich czasach. Wszystko to pokazuje, że Wasze dzieciństwo jest wesołe –. Na zakończenie włodarz Łomży podziękował organizatorom konkursu za wkład pracy wniesiony w jego organizację.

Na wstępie kieruję słowa podziękowania rodzicom oraz wszystkim osobom, którzy wspierali swoje pociechy w wykonywaniu tych prac plastycznych – mówił w przemówieniu Rektor Uczelni Jańskiego w Łomży dr Mirosław Cholewiński, dodając – Nasz konkurs nie miałby takiej oprawy gdyby nie wsparcie Urzędu Miejskiego w Łomży i pana prezydenta Mariusza Chrzanowskiego. Mam nadzieję, że będziemy mogli dalej wspólnie realizować nowe projekty, które będą skierowane do najmłodszych.

Galę finałową uświetniła seria występów artystycznych, w trakcie których zaproszeni goście mogli wysłuchać m.in. wspaniałej aranżacji piosenki „Łomża mój dom” w wykonaniu Aleksandra Szymańskiego, utworów zaśpiewanych przez „Uczniów na sto dwa z SP2” czy recytowanych przez dzieci okolicznościowych wierszy.

Jak zauważył Rektor Uczelni Jańskiego w Łomży dr Mirosław Cholewiński – Dzisiejsza uroczystość dotycząca konkursu plastycznego, pokazuje jak dużo potencjału, także artystycznego, muzycznego jest w dzieciach.

Następnie wszyscy laureaci otrzymali wyjątkowe nagrody, które zostały wręczone przez włodarza nadnarwiańskiego grodu dra Mariusza Chrzanowskiego, Rektora Uczelni Jańskiego dra Mirosława Cholewińskiego oraz sponsorów konkursu w tym m.in. dyrektora Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Łomży Waldemara Szczęsnego.

Pierwsze miejsce w kategorii „Dzieci w wieku przedszkolnym” zdobyły ex aequo Amelia Filipkowska oraz Marcel Jagielski z Przedszkola Publicznego nr 9, zaś w kategorii „Klasy I – III” Weronika Msryan ze Szkoły Podstawowej nr 2.

W ramach uroczystej gali finałowej konkursu „Moja ulubiona zabawka” zorganizowana została również wystawa kolekcji zabawek Tadeusza Modlińskiego pt. „Baśniowy świat Elfów, Smoków, Księżniczek i Rycerzy”.

Patronat honorowy nad konkursem objął Prezydent Miasta Łomża dr Mariusz Chrzanowski oraz Rektor Uczelni Jańskiego w Łomży dr Mirosław Cholewiński.